BBC News Urla Özel Programı Yayınlandı

BBC News “Discovering the World’s Table” programının ilk bölümünde, yemek aşığı ve gazeteci Nick Kwek‘in destinasyonu Ege kıyılarının gözdesi İzmir ve İzmir’in güzel ilçesi Urla oldu. Yerel bağları ile tarihsel bir değer olan Urla Bağ Yolu Şarapçılıkları ve yerel ürünleri modern ve mevsimsel menülerle harmanlayarak Urla’yı harika bir gastronomi rotasına dönüştüren Urla’nın şef restoranları konu alındı. 

Nick Kwek - Reha Öğünlü
Nick Kwek – Reha Öğünlü

BBC News kanalında yayınlanan programda Nick Kwek lokal blogger Gökçen Coşkun (@bizdegeziyoruz) ile İzmir’in tarihi fırınlarından biri olan Zeynel Ergin Gevrek Fırını’nı ziyaret ederek boyoz ve gevrek ürünlerinin kökeni ve tarihi hakkında bilgi aldı. 

Nick Kwek – Gökçen Coşkun (@Bizdegeziyoruz)

Daha sonra Urla Bağ Yolu’nda bulunan yerel şarap üreticileri Urla ŞarapçılıkHus Şarapçılık ve Urlice Şarap Bağı’nı ziyaret etti. Urla Şarapçılık’ın kurucusu Can Ortabaş ile Urla’ya özgü Urla Karası üzümü ve Urla şaraplarının tarihi gelişimi üzerine sohbet ederek antik amforaları inceledi. 

Can Ortabaş – Nick Kwek

Hus Şarapçılık kurucusu Ceylan Ertörer Diaz ile Urla Bağ Yolu’nda bağların arasında bisiklet turu yaparken yaklaşık yüz yıl önce Yunanistan-Türkiye arasında yaşanan nüfus mübadelesi sırasında binlerce yıllık şarap yapımının nasıl durma noktasına geldiğini öğrendi.

Nick Kwek – Ceylan Ertörer Diaz

Urlice Şarap Bağı‘nın altındaki mahzenlerde Reha Öğünlü ile Urla’da şarapçılığın yükselişini konuşarak ve buradaki toprağın özelliklerini incelediler.

Nick Kwek – Reha Öğünlü

Sürdürülebilirliği ve mevsimsel ürün kullanımını yemeklerinin merkezine koyan şef Ozan Kumbasar  ile sakız enginarı tarlası ziyareti sırasında topladıkları enginarlarla Urla Vino Locale’de harika yemekler hazırladılar. Şarap eşleştirmeleri konusunda sommelier Seray Kumbasar bilgilerini paylaştı ve bilgiler ışığında hazırlanan yerel yemekler ile Urla şarapları eşleştirmesi yapıldı.

Seray Kumbasar – Ozan Kumbasar

Serbest dalgıç Emre Kızılışık ile denize açılarak yerel deniz ürünleri hakkında gözlem yapıldı ve taze toplanmış Urla İstiridyesi’nin tadına bakıldı. 

Emre Kızılışık – Ozan Kumbasar – Nick Kwek

Urla’nın yerel zenginliklerini, tarihi mirasını ve doğal güzelliklerini gözler önüne sunan çok keyifli bir program olmuş. Urlamızı dünyaya tanıtacak bu harika programda emeği geçen herkese Urlamız adına teşekkür ederiz.

Programa ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/m001qr2k/discovering-the-worlds-table-turkey

Programın tanıtım videosunu buradan izleyebilirsiniz:

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN