Kuralların Olmadığı, İletişimin Sarılarak Gerçekleştirildiği Bir Dans Türü: Argantine Tango

Tango 1860-1900 yılları arasında Avrupa’nın birçok bölgesinden Güney Amerika’ya göçmüş, çoğunlukla ekonomik sıkıntıları olan ve alt tabaka olarak tabir edilen işçi sınıfı tarafından Montevideo ve Buenos Aires sokaklarında ortaya çıkmış bir dans türüdür.  Göç sonrasında bu kentlerde kadın nüfusu erkek nüfusuna oranla oldukça azalmıştır. Erkekler kadınlarla sosyalleşebilmek için tango dansını kullanmış, danslarını geliştirmek, kadınların dikkatini çekmek ve onları kendi eğlencelerine dahil etmek için sürekli birbirleri arasında dans etmişlerdir.

“Kuralların olmadığı bir dünya” başlıkta da belirttiğim gibi… Gelin bu kuralsız dünyanın kapısını sizin için aralayalım. Tango evrensel bir dans ve tamamen enerji aktarımı, yönlendirme ile takip etme üzerine kuruludur. İletişimi sadece bu şekilde sağlıyorsunuz. Enerji aktarımını ise dans partnerinizle dansa başladıktan sonra beden dilinizle yapıyorsunuz. Sosyal tango yaparken herhangi bir koreografi, kurgu, belirlenmiş figürler, belirlenmiş şarkılar yoktur. Tango Dj’nin seçtiği şarkı çalmaya başladıktan sonra partnerinizle doğaçlama şekilde, içinizden geldiği gibi ne hissediyorsanız, ne duyuyorsanız onu dans ediyorsunuz. Dans ettiğiniz yer, zaman, kişi, ırk, din, dil fark etmeksizin bu enerjiyi aktarabiliyorsunuz.  Derslerimde her zaman söylediğim gibi tangoyu en batıda da aynı şekilde yapabilirsiniz en doğuda da.

Sizlere biraz da Türkiye’nin tango dansına verdiği önem, bakış açısı, yaptığı organizasyonlar, verdiği eğitimler ve çok şaşıracağınız bazı bilgilerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle Türkiye tam bir tango sevdalısı. Dünyanın en büyük tango festivalleri, maratonları ülkemizde her sene çok yüksek katılımcı sayısıyla yapılmakta ve her sene yenileri eklenmekte. Avrupa’nın en büyük tango okulları ülkemizde. Her şehirde haftada bir gün dahi olsa bulabileceğiniz dans geceleri mevcut. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde ise haftalık dans gecelerinin sayısı 10’ları bulabiliyor. Ülkemiz tango dans seviyesinde de dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Her sene tango dansının en iyi sanatçıları ülkemizdeki festivallerde gösteri yapmakta ve eğitim vermektedir. Ülkemiz içerisinden yetişmiş maestrolar da aynı şekilde dünyanın dört bir yanında gösteriler yapıp eğitimler vermektedirler.

Tango, müziği, kültürü, insanı ve hissettirdikleriyle sonsuz bir gelişim ve değişim yolu. Ülkemiz ise bu konuda uzman seviyesinde. Kuralların olmadığı dünyaya araladığımız kapıyı çok sevdiğim bir sözle kapatmak istiyorum, “Tango bir adım ile başlar.” Size de bu adımı atmanızı tavsiye ediyorum.

Emre Sefa Kilicli

1992 yılında Istanbul'da doğdu, tangoya başladıktan 3 yıl sonra kendi okulunu açtı. Uluslararası hocalardan dersler aldı. Şu anda İstanbulda tango eğitimi vermeye ve tango dansına yeni insanlar kazandırmaya devam ediyor.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN