2023 Pantone Rengi Açıklandı

Please Add Photos <br> to your Gallery

Basın yayın işleriyle uğraşanlar iyi bilir; Pantone, dünyada tasarımcılar ve matbaacılar tarafından kabul görmüş standart renk kodlarını belirleyen, ABD New York merkezli bya ir renk kataloğudur. Bu katalog sayesinde, örneğin firmanızın logosunda nasıl bir kırmızı istediğinizi tasarımcıya/matbaaya uzun uzun tarif etmez, Pantone kataloğundan o rengin kod numarasını söylersiniz, böylece en ufak bir yanlış anlamaya meydan verilmemiş olur. Sadece baskı işinde değil, bu kesinliği isteyen herkes için her alanda mümkün kılar Pantone. Kısacası metre ve kilogram ölçüler dünyasında neyse, Pantone de renkler dünyasında odur.

İşte tüm dünyada “renklerin otoritesi” olarak kabul gören Pantone Renk Enstitüsü, her sene “Yılın Rengi”ni seçiyor. 2023 yılının rengi Viva Magenta olarak açıklandı.

Peki 18-1750 renk koduna sahip Viva Magenta’nın anlamı nedir?

Enstitü, Viva Magenta’yı “Canlılıkla titreşen, kökleri doğaya dayanan, kırmızı ailesinden gelen ve yeni bir güç sinyali olan bir gölge” olarak tanımladı.

“Sıra dışı zamanlar için sıra dışı bir renk” başlığı altında, Viva Magenta canlı, ilham verici, korkusuz bir renk olarak anlatılıyor: “Bu sıra dışı rengi, yaşadığımız sıra dışı bir döneme uygun gördüğümüz ve vizyonumuzu yansıtabileceğini düşündüğümüz için seçtik. Teknoloji çağında doğadan ve gerçeklikten ilham aldık. Kırmızı ailesinden gelen ve uğurböceklerinin kırmızı rengini temsil eden Viva Magenta, doğal boya ailesindeki en önemli renklerden biri olmasının yanı sıra dünyanın gördüğü en güçlü ve parlak renklerden biri.”

Viva Magenta renginin dünya için anlamı daha pozitif bir gelecek için ihtiyacımız olan canlılık ve güçken, bireysel anlamda da cesareti, denemekten korkmamayı, neşeli bir yaşama sevincini ve kısıtlanmaya karşı çıkmayı ifade ediyor.

Peki Pantone 2023 yılının rengini açıklayınca ne oluyor?

Neler olmuyor ki… Modadan güzelliğe, dekorasyondan sanata kadar “Yılın Rengi” birçok alanda büyük etkiler yaratıyor.

Moda alanındaki tasarımlarda Viva Magenta’yı 2023 yılı boyunca çok sık göreceğimiz kesin. Hem sıcak hem de soğuk tonları taşıyan magenta, mor, kırmızı ve pembe tonlarını sevenlerin her zaman ilgisini çeken bir renk zaten. 2023’te günlük yaşamın içine çok daha fazla girecek.

Dekorasyonda Viva Magenta rengi kullanmanın, mekândaki enerjiyi, hareketi ve canlılığı artırdığı söyleniyor.  Yani evlerimiz de dahil olmak üzere tüm mekânlarda önümüzdeki yıl Viva Magenta’ya daha sık rastlayacağız.

Mücevherde ise Viva Magenta rengini yakut taşında zaten görüyoruz ama 2023 mücevher koleksiyonlarında 2023’te bu rengin hâkim olacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok. 2022’de hayata veda eden Kraliçe Elizabeth’in 96 yakutla tasarlanan Garrard tacı, yakutun insanı her türlü kötülükten koruduğuna inanan Burma halkından hediyeydi ve kraliçenin mücevher koleksiyonundaki en değerli parçalardan biri olarak biliniyor.

Sanat alanında, özellikle dijital sanatta Viva Magenta’nın kullanıldığı örnekler çoğalacak. Bunun ilk örneği, Pantone Renk Enstitüsü ile Artechouse işbirliği ile ortaya çıkan dijital sanat çalışması oldu. Yenilikçi dijital sanatın öncülerinden olan Artechhouse Studio küratörlüğünü üstlendiği sergi Viva Magenta’yı sanat alanına taşıyor.

Kozmetikte ise, Viva Magenta’nın ruj, allık, göz kalemi ve ojelerde bol bol kullanıldığına tanık olacağız. Ancak canlı ve enerjik Viva Magenta rengini makyajda özenli kullanmak gerekiyor, rujda veya allıkta bu rengi kullanınca hafif makyajı tercih etmekte fayda var.

Renkle gıdanın ne ilgisi var demeyin; “Yılın Rengi” gastronomi alanında da etkili oluyor. Rengârenk beslenme, zaten epey zamandır uzmanlar tarafından öneriliyor ve kırmızı, mor renkli meyve ve sebzelerin olumlu yönleri her yerde anlatılıyor. İşte Viva Magenta, bu renklerdeki yiyecekleri menülere ekleyecek, yemek dekorlarında da rengin enerjisinden yararlanılacak. Ülkemizde bu rengin tonlarını düşünürken ilk aklımıza gelenler kırmızı pancar, kırmızı turp, vişne, kiraz… Bu yıl bol bol tüketelim…

Teknoloji dünyası ise adeta 2023’ü beklemeden Viva Magenta’yı bol bol kullanmaya başladı. Kulaklıktan telefona, hoparlörden tablete kadar birçok üründe Viva Magenta rengini görmeye başladık bile.

Viva Magenta için doğadan, kaktüslerin üzerinde yaşayan “koşinil” adlı böcekten ilham alınmış. Böylece insanı doğaya daha çok bağlayan, doğanın gücünü şehir hayatının içine çağıran bir etki amaçlanmış.

Viva Magenta’yı kullanırken bu bilgiyi de unutmayalım ve tıpkı koşinil böceği gibi doğayla bağımızı sıkılaştıralım.

Diğer yazımızı okumak için: Netflix 2022’yi Unutulmaz Bir Aralık Takvimi İle Uğurluyor

1 Comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN