11. MART DOKUZU URLA OT BAYRAMI

Urla’da yenilebilir, sürdürülebilir ve zehirsiz yabani otlarla bahara merhaba dedik. Geleneksel Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı 11.kez, 09–10 mart 2024 tarihlerinde, zengin bir programla tarihi, sanatı ve doğayı sentezledi.

Urla’da yıllardır şenliklerle kutlanan “Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı” Urla Kaymakamlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Belediyesi’nin desteği ile Doğal Sofra Urla Derneği tarafından bu yıl 11. kez “Yenilebilir, Sürdürülebilir ve Zehirsiz otlar” temasıyla 09-10 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Urla Ziraat Odası, Urla Kent Konseyi, Esnaf Odası, BİTOT, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi paydaşlarımız arasında yer aldı.

Sadece Urla’dan değil İzmir’in tüm ilçelerinden ve İzmir dışından da yoğun bir katılımın olduğu Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı, katılımcılara zengin, deneyimsel, öğretici ve eğlenceli bir program sundu. Yenilebilir Urla otlarının ve Urla otlarıyla yapılan yöresel yemeklerin satıldığı stantlar, Ot Bayramı’nın gerçekleştiği her iki gün de lezzet sundu. Ot bayramı, tarihi ve kültürel gezilere, atölyelere, söyleşilere, kır gezisi ve otları tanıma etkinliklerine, çocuklar için aktivitelere, yarışmalara, sergilere, konser ve halk oyunlarına sahne oldu.

11. Mart dokuzu Urla Ot Bayramı, ÇYDD Urla Şubesi Kadın Trampet Takımı eşliğinde kortej yürüyüşü ile başladı. Urla Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılış töreninde, Urla Folklor ve Turizm Derneği halk oyunları gösterisi sundu.

Kaymakam ve Urla Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Gözlet  yaptığı konuşmada ilçenin doğal ve kültürel zenginliklerine dikkat çekerek Urla’nın sadece havasıyla, doğasıyla değil her mevsim sunduğu güzelliklerle de Türkiye’nin incisi olduğunu belirtti. Bu değerlerin korunmasının ve geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Doğal Sofra Urla Derneği Başkanı Bilge Bengisu Öğünlü de “Urla’da yüzyıllardır kutlanan Mart Dokuzunu, 11 yıldır bayram olarak kutluyoruz. Bu sene temamız yenilebilir, sürdürülebilir ve zehirsiz otlar… Bundan sonra çok daha seçici ve duyarlı olmamız gerekiyor. Çevre kirliliği kapımıza dayandı. Soframıza koyduğumuz tüm gıdalar gibi yenilebilir otların da zehirsiz olmasına dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

Urla Ziraat Odası Başkanı Muharrem Uslucan, ilçede sayılamayacak kadar çok ot çeşidi bulunduğunu söyleyerek doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin önemine dikkat çekt.”Bu tür festivaller ile hem bölgedeki değerlerimizi tanıtmamız hem de bölge halkına destek çok önemli” dedi.

Ot Bayramı kapsamında, Urla Kent Tarihi ve Arşivi(UKTA)‘da, Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi akademik kadrosu çalışmalarından oluşan ve doğanın görkemli döngüsünün yaratıcı sürece etkisiyle yeniden şekillendirilmiş örnekler sunan ‘‘Crafted-Nature‘‘ isimli sergi ziyarete açıldı. Sürdürülebilirlik ve doğal kaynakların korunmasına dikkat çeken sergi 15 Mart 2024 tarihine dek ziyarete açık olacak. 

Yoğun talep gören ve İdil Yazıcıoğlu rehberliğinde gerçekleşen Urla Kültür turu; Klazomenai örenyerinde, Hayalbahçe’den zeytinyağı tadımı ve 360 Derece Tarih Araştırmaları durağında Emre Bilki ney dinletisi  gibi sürprizlerle tura katılanlara unutulmaz bir deneyim yaşattı.

Ot tanıma gezisinde, DSU üyeleri katılımcılara yenilebilir otları tanıttı, bunların pişirme yöntemlerini öğretti. Ot tanıma yarışmasında  en çok otu bilen ilk üç yarışmacıya ödüller verildi. Urla Kent Konseyi İklim Grubu;  bahçe kompostunun nasıl yapılacağını öğretmek ve yerel yönetimlerin de bu sürece destek olmasını sağlayarak Sürdürülebilir Çevre Kültürü anlayışında farkındalık yaratmak için bir atölye düzenledi.

Doğa, çevre ve sürdürülebilirlik konularında, özverili çalışmaları olan Prof.Dr. Tayfun Özkaya,
BİTOT Gıda Topluluğu (Batı İzmir Topluluk Destekli Tarım)’ndan Dr.Tamer Güvenir ve Avukat Şehrazat Mercan’a ‘Doğaya Saygı’ plaketi sunuldu.

İki gün boyunca meydandaki atölyelerde; Doğal Sofra Urla Derneğinin deneyimli üyesi Gülin Öztürk, Urla’da bulunan yabani otları ve bu otlarla Çalkama yapımını anlattı. Diyetisyen Ercan Kaplan  da sağlıklı beslenmede yabani otların önemine değindi.

Doç Dr. Ahmet Uhri ve Dr. Betül Öztürk, ödüllü kitapları ”Ege Otları” nı tanıtıp üzerine sohbet ettiler.

İzmir Aşçılar Derneği Başkanı Doç.Turgay Bucak ve  Genel Sekreter Berna Şen, Ege otlarının hazırlanışı ve kullanımını gösterdiler.

Prof. Dr. Uygun Aksoy, Temiz çevre ve temiz gıda arasındaki ilişkiyi anlattı.

Urla Doğal Sofra Derneği üyeleri Michelin Yıldızlı Şef Handan Kaygusuzer ve Fazile Paksoy Urla’nın geleneksel ot yemeklerini ve geleneksel ‘Ekmek Dolması’ yapımını, bir başka üyemiz Pasta Şefi Esra Özkutlu (İrmik Hanım Patisserie) ise aromatik otlarla dondurma yapımını uygulamalı olarak anlattılar.

Sultan Adıgüzel, Tıbbi Aromatik bitkilerle sabun yapımını gösterdi ve atölye süresince şans ruletinde puanı tutturan katılımcılara uçucu yağ ve sabun hediye etti.

Çocuklar için İzmir Ekonomi Üniversitesi GSTF eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen  bitkilerle baskı atölyesi, eğlenceli ve eğiticiydi.

Urla’nın orkestrası Pikap, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası ve Cem Vardarcı ile Charli Selim Franco Mart Dokuzu Urla Ot Bayramını müzikleriyle coşturdu.

“Doğal Sofra Urla“, Urla’nın ekolojik, tarımsal zenginliklerini, geleneksel mutfağını ve yeme içme kültürünü korumak, sürdürmek ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalışan bir gönüllü topluluğu iken 2023 yılı içinde, Bilge Bengisu Öğünlü başkanlığında dernekleşti. Sürdürülebilir bölgesel kalkınma, sürdürülebilir tarım gibi konularda sosyal sorumluluk projelerine katkı koymaya çalışarak yeniden geleneksel ve çok çeşitli beslenmeyi, sezonunda tüketilen gıdayı öne çıkarmayı, yerel üretici ve esnafı kalkındırmayı hedefliyor. Sürdürülebilirliğe sadece ekonomi olarak değil çevre ve toplumu da kapsayan bir pencereden bakan Doğal Sofra Urla Derneği, bu topraklarda hala sahip olduğumuz doğal mirasımızı doğru kullanarak amaca ulaşabileceğimiz konusunda farkındalık oluşturmak ve bu mirası geleceğe taşımak istiyor.

www.otbayrami.com

Yazar: Zeynep OMAY

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN