Plastiksiz Temmuz

#PlasticFreeJuly, Türkçe’ye Plastiksiz Temmuz olarak çevrilen uluslararası bir harekettir. Milyonlarca insan ülke ve bölge fark etmeksizin plastik kirliliğinin çözümünün bir parçası olmak ve böylelikle daha temiz sokaklar, daha temiz denizler ve daha mutlu toplumlarda yaşamak dileğiyle bu hareketin etrafında toplanıyor.

Plastik, özellikle sanayi devrimi sonrası hayatımızın vazgeçilemez bir parçası oldu. Hayatımızı büyük anlamda kolaylaştırdığı da tartışılmaz. Hemen her sektörde kilit yerlerde sağlamlığı sebebiyle hammadde olarak kullanılmakta. Gıdalarımızı korumakta, raf ömrü ve lojistik anlamda büyük avantaj sağlamakta. 

Fakat artan nüfus ve tüketim çılgınlığı ile plastikten aldığımız faydanın üzerinde bir kirlilik durumu ile karşı karşıyayız. Sürdürülebilir bir gelecek için ve doğayı korumak, kirletmemek için bireysel kullanımlarımızı mercek altına almamız gerekiyor. Her yıl neredeyse 8 milyon plastiğin çöp olarak atıldığı düşünülüyor. Çöpe atılan bu plastikler denizlere ve okyanuslara karışıyor. Pasifik Okyanus’unda plastik çöplerinin akıntılarla taşınmasından oluşan çöp adaları meydana gelmiştir. Hatta bu kirliliğin anne sütünde mikroplastik tespit edilmesine kadar uzanmaktadır.

Plastiksiz Temmuz hareketi ile evde, işte, okulda kısacası yerel çevrenizde gün içerisinde kullandığınız tek kullanımlık plastik atıklarını azaltmanıza yardımcı olacak fikirlere ve kaynaklara ulaşabilirsiniz. Sizin kendi yaşamınızda yapacağınız küçücük bir değişiklik bile zamanla büyük bir fark yaratacaktır. Plastiksiz Temmuzhareketi aslında sizin için ateşleyici bir kıvılcım olmalı. Bu konuda yapacağınız fedakarlıkları sadece temmuz ayında değil tüm aylara ve günlere yaymanız oldukça önemli katkılar sağlayacaktır.

Tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek ve satın aldığımız şeylere özen göstererek değişime evimizden başlayabiliriz:

  • Bir kafeye gideceğinizde kendi kahve termosunuzu veya kendi kahve bardağınızı yanınızda götürebilirsiniz. Dergi Urla Sosyal Kulüp’te açıldığı günden beri termosları ile gelen misafirlere ayrıca %20’lik bir indirim de uygulanmakta.
  • Alışveriş çantası olarak plastik torba yerine bez çanta veya birkaç kez kullanabileceğiniz çantalar edinebilirsiniz.
  • Plastik pipet kullanmak yerine kağıt/cam/metal pipet kullanabilirsiniz.
  • Su şişenizi yanınızda taşıyarak gittiğiniz yerde doldurmayı tercih edebilirsiniz.
  • Taze ürünler alarak paketli gıda alımını azaltabilirsiniz.
  • Tatilde kendi şampuanınızı yanınızda götürebilirsiniz.
  • Islak mendil kullanmak yerine ellerimizi yıkayabilirsiniz.
  • Yiyeceklerimizi saklama kaplarında taşımayabilirsiniz.

“Doğa, ona zarar vermediğimiz sürece bize ihtiyacımız olan her şeyi sunar. Sürdürülebilirlik, gezegenimizin kaynaklarını koruma ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakma sorumluluğudur.” David Attenborough (İngiliz yayıncı ve doğa tarihi programcısı)

Referanslar

Yazar: Bizdegeziyoruz

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN