Kişisel Gelişiminizi Destekleyecek 3 Temel Psikolojik Alışkanlık

Hayatımız boyunca farklı ortamlarda bulunuyor ve birçok insanla tanışıp, ilişkilerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Bu ilişkilerin iyi veya kötü olarak ilerlemesi ise kişinin iletişim becerileri, beden dili ve enerjisiyle şekilleniyor.

 Girişken olmak bize daha güçlü iletişimler kurmak, kriz anlarının üstesinden kolayca gelmek ve stresi kontrol altına almak gibi birçok durumla başa çıkabilmemizi sağlar. Bu becerilerimize kimi zaman doğuştan sahip olabiliyorken kimi zaman ise çeşitli yöntemlerle geliştirebilmekteyiz. Belirli temel alışkanlıklar edinerek hayatınızı daha düzenli hale getirebilir, daha girişken olabilir ve çevrenizle etkili iletişimler kurabilirsiniz.

1) Yeni deneyimlere açık olmak


Rutinlik, iletişim becerileri eksik bireylerin temel hastalığıdır. Monoton bir hayat, düşünme ve sosyalleşme gibi durumlarda geri kalmanıza sebebiyet verir. Yeni deneyimler her zaman farklı problemlerle karşılaşmanızı ve bu problemlere farklı çözümler üretebilmenizi sağlar. Bakış açınızı tek bir ilgi odağına yönetmektense birçok alanı tanımanız, size yeni perspektifler kazandıracak, yeteneklerinizi keşfetmenizi sağlayacak, farklı alanlardaki insanları tanımanıza ve sosyal ortamlarda daha güçlü ilişkiler kurabilmenize destek verecek.

2) Negatiflerin yerini pozitiflere bırakmak

Öz farkındalığınızın bilincinde olmak, kişinin kendisinde eksik gördüğü yönünü keşfetmesine yol gösterir. Kişinin kendisini dürüst bir şekilde değerlendirebilmesi, sorun ile açıkça yüzleşebilme cesaretini kazanmasına ve bu sorunlara çeşitli doğru yanıtlar bulma arayışını beraberinde getirir. Bu eksikliklerle yüzleşme sürecinde kendinize olan inancınızı ve özsaygınızı kaybetmemeniz oldukça önem taşımakta. Kendinize karşı acımasız davranmayıp hassas ve dikkatli yaklaşım sergilemek olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacak. Denemek, hata yapmaktan korkmamak, kendinizde beğenmediğiniz ve eleştirdiğiniz olumsuz durumlarda iyi yönlerinizi daha fazla düşünmeye çalışmak sizi tamamen değiştirecek özelliklerden bazıları. Beyninize kendinizle ilgili kodladığınız bazı olumsuz kelimeler, zamanla sizi öyle birisiymişsiniz gibi görmenize sebebiyet verir. Olaylar karşısında takındığınız tutumları, kendinize söylediğiniz kelimeleri daha dikkatli seçmeye ve hatalardan olumlu çıkarımlar elde etmeye çalışın. Hayatınızda yolunda giden şeylere yönelmek, beğendiğiniz yönlerinizin bilincinde olmak ve bu yönlerinizi takdir etmek, kendinize karşı daha olumlu tutumlar sağlamanızı destekleyecektir.

3) Kişisel isteklerinize kulak vermek


Çevrenizdeki insanların ne düşüneceğini fazlasıyla önemsemek ve sürekli memnun etmek için uğraşmak kendinizi unutmanıza neden olur. Başkalarına karşı hayır diyememek ise kendi sesinizi duyamamaktır. “Hayır” diyebilmek kendinize özel bir alan yaratabilmenizi ve bireysel isteklerinizi ön plana tutmanızı sağlayacak. Kendinizi sürekli olarak başkalarını memnun etmeye zorlamaktansa, kendinizi memnun etmenin yollarını aramak, kendinize verdiğiniz değeri daha yakından görebilmenizi ve başkalarına da bunu gösterebileceğinizi ifade eder. Kabul edilmeme endişesi ve sevilmeme korkusuyla yapmak zorunda olduğunuzu düşündüğünüz beklentiler, sizi kendi isteklerinizden ve benliğinizden uzaklaştırır. İç sesinize daima kulak vermek ve herkesten önce kendinizi memnun etmeye çalışmak sizi oldukça rahatlatacak, kendinize verdiğiniz değeri arttıracak ve daha anlaşılır olmanızı sağlayacaktır.

Dilek Doğan

Marmara Üniversitesi Görsel İletişim ve Dijital Medya Bölümü'nde Yüksek Lisans yaptıktan sonra çeşitli şirketlerde grafik tasarımcı olarak çalıştı ve editörlük yaptı. Sanattan büyük zevk aldı ve yazmayı hep sevdi.

1 Comment

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN