Doğanın Büyülü Dünyasının Sanat ve Bilim ile Birleşimi: Bilimsel Bitki Ressamlığı

Doğanın bize sunduğu güzellikleri yorum katmadan, bilimsel açıdan doğru bir şekilde ifade edebilmek, resmedilen bitkiyi doğru bir şekilde karşı tarafa anlatmaya çalışmak; sanattan çok bilim aslında…

Bilimsel bitki ressamlığı; bitkilerin karakteristik yapısını, şeklini ve rengini, ciddi bir gözlem ve disiplin ile birleştiren bir daldır. Uzun zamandan beri dünyada varlığını sürdüren bu alan ilk başta bitkileri tanımak, ve unutulmaması için kağıda aktarılması ile ortaya çıkan bu dalın Türkiye’ye girmesi çok da yeni sayılmaz. Bir dönem eski önem ve bilinilirliği azalsa da son yıllarda tekrar gündeme gelmeye, önemsenmeye, anılmaya ve bu alanda çalışmalar yapılmaya başlandı. Bilimsel bitki ressamlığı hakkında kitapları artık raflarda, yapılan çizimleri ise sergilerde görmeye başladık. İlk kez duyulduğunda insanlara çok basit bir dalmış gibi görünse de içerisinde çok fazla emek, çalışma ve sabır yatıyor. Bitkileri doğru resmedebilmek için bitkiyi iyi tanımak, anlamak ve incelemek, bitkiyi hissetmek ve doğru bir şekilde görmek gerekiyor. En önemli noktalardan biri ise; gördüklerimizi doğru bir şekilde yorum katmadan aktarmamız gerekiyor.

Bilimsel bitki ressamlığının aşamalarından kısaca bahsedersek; resmedilmesi gereken bitki ya da bitkiler seçildikten sonra yaşam alanları incelenip, önce doğru ışık ve açıda yerleştiriliyor. Daha sonra bitkinin karakalem ile çizimi yapılıyor. Hangi teknikte kullanılacak ise; teknik çizim ya da suluboya çalışmalarının ufak eskizleri yapılıyor. En son aşamada ise teknik ya da suluboya çalışmasının orjinal çizimleri hazırlanıyor. Bu çalışmalar bazen haftalar, bazen de aylar sürebiliyor. Ancak sabır ve sevgiyle yaptığınız bu iş sonucunda harika eserler ile karşılaşmış oluyorsunuz.

Eğer siz de doğa ve bilim aşığı bir insansanız, bu alana ilgi duymaya başladıysanız ya da kendinizi geliştirmek isterseniz; çeşitli kurumların ve atölyelerin eğitimlerine katılabilir, bu alanda çıkarılan kaynaklara ulaşabilir ve yapılan projeleri takip edebilirsiniz. Şu anda yapılan en önemli projelerimizden biri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan “Türkiye Resimli Florası”nı takip edebilir, ülkemizdeki bu alanda önde gelen eğitmen ve ressamların uzun ve kısa dönem eğitimlerine katılabilirsiniz.

Kseniia Krokhaleva

1990 yılında Rusya – Samara’da doğdu. Türkiye’de yaşıyor. 2016 yılında Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde bitkilerin büyülü dünyasına adımını atarak Nihan Şişli’nin Bilimsel Bitki Ressamlığı eğitimlerine katıldı. 2018 yılında ortağı ile beraber kurduğu “Persona Botanica” da “herkesçizebilir” mottosu ile bitki ve çizimleri birleştirerek workshop ve çizim dersleri vermeye başladı. 2018 yılından beri Hülya Korkmaz’ın özel atölyesinde ve Klasik Türk Sanatları Vakfı’nda Bilimsel Bitki Ressamlığı eğitimlerine ve Resimli Türkiye Florası’nda Bilimsel Bitki Ressamı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca bu büyülü dünyanın bir parçasını her zaman yanında taşımak isteyenlere bitki dövmeleri yapmaktadır.

Henüz yorum yok

Bir yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BİZİ TAKİP EDİN